Nie da się ukryć, że praktyki w toku studiów są absolutnie obowiązkowe. Uczelnia ma bowiem za zadanie przygotować swoich studentów perfekcyjnie pod względem teoretycznym, zaś praktyka nie jest już ich obowiązkiem. Wobec tego w całym programie studiów, studenci mają również zaplanowane 100 godzin zajęć praktycznych. Jednocześnie- jak zostało to już wspomniane- te praktyczne zajęcia nie odbywają się na uczelni. Studenci muszą bowiem zatroszczyć się o swoje praktyki zupełnie samodzielnie. W tym celu poszukują oni redakcji- najczęściej internetowych, które dają możliwość odbycia praktyk online. Niemniej jednak kiedy już takową redakcję oni znajdą, wówczas zastanawiają się oni, co dalej? Jak zaaplikować na praktyki? Jak można zagwarantować sobie miejsce na tego typu praktykach? Jak zacząć rozmowę z daną redakcją? Czas uzupełnić wiedzę z tego zakresu!
Jak zaaplikować o praktyki w redakcji internetowej?- kilka wskazówek dla studentów
Aplikowanie o praktyki w redakcji internetowej jak np. azmedia.com.pl czy innej, z pewnością nie należy do ulubionych zajęć studentów. Nikt im bowiem nie wyjaśnił tego, co w rzeczywistości trzeba zrobić. Otóż w pierwszej kolejności studenci musza pamiętać o tym, by przygotować sobie CV oraz- choć nie jest to wymagane to dobrze jest to zrobić- list motywacyjny. Oczywiście nie musi być to w pełni profesjonalne CV i list motywacyjny, gdyż z kierunkowego doświadczenia zawodowego studenci pewnie nie mają nic do wpisania. Warto jednak jak najlepiej przedstawić swoją sylwetkę i siebie, jako kandydata na praktyki. Warto również pokusić się o to, by dołączyć do kompletu swoje portfolio z najlepszymi tekstami np. do studenckiej gazetki czy nawet i z tekstami pisanymi „do szuflady”. Kolejnym krokiem jest jedynie przygotowanie odpowiedniego maila, w którym wyrazimy chęć odbycia praktyk w danej redakcji i dołączenie skompletowanych wcześniej dokumentów. Od tego momentu, pozostało jedynie czekać na odpowiedź.
O czym jeszcze muszą pamiętać studenci aplikując na wymarzone praktyki?
Studenci aplikujący na praktyki do redakcji internetowej jak np. AZMedia musza dodatkowo pamiętać o tym, że będzie im potrzebne „zezwolenie” z uczelni na odbycie praktyk, a także swoisty dzienniczek praktyk. Jest on wydawany w dziekanacie i będzie dowodem dla opiekuna roku lub rektora, że praktyki rzeczywiście się odbyły, a dany student wywiązał się ze swoich obowiązków w 100%. Pozostało więc życzyć żakom powodzenia w szukaniu i odbywaniu praktyk w wybranej redakcji internetowej.